SRIP Tovarne Prihodnosti

Avtomatizacija ne bo odpravila napačnega občutka zrelosti na področju vitkega delovanja

Zadnjih nekaj let je omajalo predpostavke predelovalne industrije. Dobavne verige in viri delovne sile, ki so bili zanesljivi in robustni, so se praktično podrli, ko se je širil koronavirus. Izkazalo se je, da vzpostavljeni sistemi, niso niti približno tako zanesljivi, kot smo mislili, da so. Morda je bilo to posledica svetovnega odlašanja – preveč podjetij, ki so podcenjevala vpliv globalnega dogodka in se niso pripravila na posledice. Ne glede na to, živimo v svetu, kjer je bila krhkost starega statusa quo jasna in potreba po novi ravni prilagodljivosti in odpornosti je očitna. Ampak kako?

Nedavna raziskava s strani podjetja Drishti je poudarila, kako 400 vodilnih v svetu proizvodnje razmišlja o prilagodljivosti, kar je najpomembnejše, saj 59 % pričakuje, da se bo industrija v naslednjih nekaj letih bistveno spremenila.

Da bi bili prilagodljivi in se pripravili na negotovost, je večina anketirancev (62 %) izjavila, da nameravajo vlagati v novo tehnologijo, da bi dosegli večjo učinkovitost in stabilizacijo. Z vlaganjem v tehnologijo pomenijo vlaganje v več avtomatizacije in izboljšanje tovarniške infrastrukture.

Vlaganje v avtomatizacijo se sliši logično, dokler ne upoštevate, da se je 73 % anketirancev strinjalo tudi s trditvijo: »Manj ko si avtomatiziran, bolj si prilagodljiv«.

Paradoks kaže neskladje glede tega, kako odpraviti težavo: po eni strani trdijo, da je za pripravo na negotovost potrebno več avtomatizacije, po drugi pa trdijo, da je ključ do prilagodljivosti povečanje neavtomatizirianih operacij. Poglobimo se v vzroke te asimetrije.

Mit

V svetu, tudi v sami proizvodnji, obstaja mit, da so tovarne polne montažnih linij s popolno avtomatizacijo in roboti. Čeprav se količina avtomatizacije na splošno povečuje, popolnoma avtomatizirane tovarne pa žal ne morejo biti dlje od resnice. Pravzaprav je proizvodnja industrija vredna 13.5 milijard evrov, kar predstavlja skoraj 13 % svetovnega BDP, pri čemer 70 % sestavnih nalog še vedno opravljajo ljudje.

Zato so po številkah ljudje še vedno ključ do prilagodljivosti. Morda je privlačno iskati alternative, saj so vzrok za 69 % variabilnosti na liniji, vendar jim kognitivne in ustvarjalne sposobnosti omogočajo hitro prilagajanje novim izdelkom, orodjem in spremembam procesov. Ljudje lahko izvajajo natančna gibanja in velike naloge (na več postajah) z malo ali brez zamud pri tranzicijah.

Zaradi te variabilnosti se lahko avtomatizacija zdi privlačna rešitev. Organizacije imajo resnične skrbi glede ljudi, zlasti od začetka pandemije. Devetnajst odstotkov anketirancev pravi, da so imeli težave pri iskanju dovolj linijskih delavcev, da bi zapolnili svoje izmene, 16 odstotkov pa jih skrbi, kaj se dogaja v proizvodnji, ko vodstvo ne more biti prisotno. Te težave prispevajo k problemu, vendar obstajajo učinkovitejši načini za obravnavo variabilnosti.

Klasični odgovor

V poskusu boja proti variabilnosti ter povečanju kakovosti in učinkovitosti se večina podjetij odloči za sistem vitke proizvodnje. Ti sistemi so vključeni v delovanje z različnimi rezultati, odvisno od stopnje zrelosti vitkega delovanja, ki so jo dosegli. To se razlikuje od najmanj zrelih (dejavnosti ozaveščanja in občasnih izboljšav) do najbolj zrelih (izjemno, v celoti razporejeno, priznano kot najboljša praksa – redek dosežek).

Obstaja krivulja zrelosti, ki se nanaša na to, kako vitka je organizacija. Primer najvišje stopnje zrelosti bi bila popolna implementacija Toyotinega proizvodnega sistema (TPS), stopnja 5 na lestvici vitke zrelosti od 1 do 5. Popolna implementacija pomeni, da je sistem izjemno dobro definiran, razporejen po celotni organizaciji v vseh vrednostnih tokovih in priznan kot najboljša praksa. Začetnik na krivulji (1. ali 2. stopnja na lestvici od 1 do 5) je opredeljen kot z nekaj splošnega zavedanja o vitki praksi z občasnimi aktivnostmi izboljšanja. Standardne definicije vitke zrelosti za anketirance izhajajo iz orodja za samoocenjevanje podjetij (LESAT), programa na MIT.

Večina organizacij še ni dosegla polne zrelosti zaradi težke in intenzivne narave sprejemanja. Bolj kot je podjetje zrelo, bolj učinkovito je.

Žal se večina podjetij nagiba k temu, da se ocenjujejo na višji stopnji vitke zrelosti kot so. Glede na raziskavo več kot 38 % vseh anketirancev trdi, da so na 4. ali 5. stopnji na krivulji vitke zrelosti.

Napihnjena samoocena, ne glede na razlog, je lahko problematična – lahko vodi v prepričanje, da so maksimirali učinkovitost in uspešnost človeških virov, ki jih imajo v svojih vrednostnih tokovih. Vodje začnejo dvomiti, da obstaja učinkovitejši način za izrabo svojih ljudi, in tako začnejo razpravo o avtomatizaciji, ki je v nasprotju z logiko prilagodljivosti.

V kaj naj torej organizacija vloži svoj čas in sredstva?

Organizacije lahko poizkusijo delovati še vitkeje in vlagajo v tehnologije povečanja človeških sposobnosti, ki se drži načel vitkega dela, kot sta upoštevanje standardov in nenehno izboljševanje, ter dopolnjuje človeški trud in ne nadomešča.

Z orodji, kot so umetna inteligenca, strojno učenje in strojni vid, lahko ljudje dosežejo nove ravni produktivnosti.

Medtem ko so ljudje neverjetno prilagodljivi in ​​imajo večje sposobnosti reševanja problemov in ročne spretnosti, jim manjka njihova kognitivna sposobnost opazovanja podatkov v realnem času. Tudi v najboljših vitkih okoljih reševanje problemov deluje v ciklu znotraj organizacije – pojav, odkrivanje, reakcija in popravljanje. Sama opredelitev problema lahko traja dolgo – koliko časa mora inženir stati na proizvodni liniji s štoparico, preden najde glavni vzrok težave? Sistemi strojnega vida, ki jih poganja umetna inteligenca, lahko hkrati poročajo o dogajanju na vseh postajah in v nekaj sekundah sporočijo, ali je bil proces zunaj sprejemljivih meja. Nato lahko porabite več časa za reševanje težave in zavedanje, da ekipa rešuje pravi problem.

Možnost še hitrejšega usposabljanja novega zaposlenega, zmanjšanja odpadkov ali opaznosti težave v realnem času so neprecenljivi – vsaka bo na koncu pokazala resnično donosnost naložbe, na koncu pa bo vodjem dala več časa, da se osredotočijo na reševanje resničnih težav. Umplementacija orodij daje ljudem miselni prostor in čas, da naredijo tisto, v čemer so najboljši. Uporaba teh orodij za dopolnitev dobrega sistema vitke proizvodnje ustvarja najboljši scenarij tako glede prilagodljivosti kot učinkovitosti.

Prilagodljivost je ključ

Zdi se, da se poslovni vodje večinoma strinjajo, da je prilagodljivost ključ do uspeha podjetja v negotovosti. Zdaj bolj kot kdaj koli prej lahko vidimo, kako nepredvidljiv je svet. Vidimo lahko tudi, da so ljudje ključ do prilagodljivosti in še vedno glavni agilni del v proizvodnji. Podpora svojim ljudem s tehnologijo ob uvajanju solidnih metodologij vitkosti lahko vzpodbudi najboljše iz obeh svetov v smislu prilagodljivosti in učinkovitosti v korist vašega najdragocenejšega vira – delavcev.