Robotski in laserski sistemi in komponente
Robotizacija je eno glavnih področij tovarn prihodnosti. Personalizacija proizvodnje in s tem povezana agilnost proizvodnega procesa zahteva večjo prilagodljivost robotov, kar je v Evropi trenutno na pohodu z globalno modernizacijo industrije v okviru pametnih tovarn prihodnosti. Prilagodljivost robotov se bo povečala z uvedbo naprednih robotskih komponent kot so inteligentni senzorji in aktuatorji. Tradicija fotonskih tehnologij, z izjemno učinkovitim prepletom raziskav in razvoja na tem področju, je skozi desetletja prerasla v eno redkih panog, v katerih se Slovenija lahko pohvali z razvojem, proizvodnjo in trženjem visokotehnoloških produktov končnim strankam.
Predlagana vertikalna veriga vrednosti Robotski sistemi in komponente je usmerjena v razvoj novih produktov in storitev na naslednjih treh področjih robotike v sklopu »Tovarne prihodnosti«:
- Področje inteligentnih senzorjev in aktuatorjev za potrebe robotike. Področje zajema tako notranje kot zunanje senzorje za potrebe robotike (strojni vid, senzorji pozicije, senzorji navora) združeni s programsko opremo in informacijsko komunikacijskimi tehnologijami (IKT) v zaključene inteligentne sisteme.
- Področje razvoja in izdelave novih robotov. Pri tem izpostavljamo predvidene potrebe na novo postavljenih tovarn robotov v Sloveniji, kjer se pričakuje pospešen pretok znanja iz raziskovalnih organizacij v nove industrijske robote, kot tudi izdelava popolnoma novih robotov za agroživilsko in eko industrijo in nenazadnje prispevanje sklopov za servisno in humanoidno robotiko, ki je trenutno še v povojih.
- Področje razvoja in trženja prilagodljivih in kooperativnih robotskih celic je ključno za povečanje števila robotov v proizvodnji doma in v tujini. To so predvsem interdisciplinarna tehnološka področja kot je razvoj novih naprednih in adaptivnih aplikacij v okviru robotskih celic, uvajanje novih konceptov rekonfigurabilnosti, adaptivnosti, modularnosti, uvajanje konceptov namiznih celic za vgradnjo v namizne tovarne, napredni sistemi logistike in povezovanja celic v sisteme. Pomembna lastnost teh celic je tudi zmožnost sodelovanja robotov s človekom, pri čemer bodo upoštevani tako vidik varnosti kot sinhronizacije delovnega proces s človekom, ki bo nastopal kot sodelavec v taki celici. Značilnost tega področja je interdisciplinarnost in prepletanje tehnoloških področij in produktnih smeri z ostalimi verigami vrednosti in ostalimi SRIP strukturami.
Dosedanja presečna področja so bila koncentrirana predvsem znotraj robotike in tehnologij vodenja.
V okviru SRIP ToP je zaznati nova presečna področja s HOM kot so fotonika in plazemske tehnologije, kot tudi z VVV kot so pametna mehatronska orodja, pametna tovarna, robotski sistemi in komponente, napredni senzorji in širše z ostalimi SRIP-i kot so Mobilnost, Pametna mesta in skupnosti (IKT), Trajnostna pridelava hrane, Mreže za prehod v krožno gospodarstvo, Razvoj materialov kot končnih produktov in ostalih.
Koordinator
ERIH ARKO
YASKAWA Slovenija d.o.o.
Lepovče 23
SI-1310 Ribnica,SLOVENIJA
Mail: erih.arko@yaskawa.eu.com
T + 386 (0) 31 664 476