- This event has passed.
7. Teden Kemijskega inštituta
06/06/2022 - 10/06/2022
Med 6. in 10. junijem 2022, bo potekal 7. Teden Kemijskega inštituta, kateri bo takrat na široko odprl vrata tako strokovni kot širši javnosti. Pripravljajo vrsto zanimivih predavanj in omizij, najbolj vedoželjni boste lahko pokukali v njihove laboratorije ter se seznanili z življenjem raziskovalk in raziskovalcev, najmlajše pa bodo pritegnile zabavne delavnice.
Predavanja in omizja
Na strokovnih predavanjih boste lahko prisluhnili lanskima Preglovima nagrajencema, prof. dr. Kristini Gruden, ter izr. prof. dr. Blažu Likozarju. V okviru Preglovega kolokvija bo predaval prof. dr. Michael S. Silverstein, v sklopu predavanj Forum40 pa se bo predstavila dr. Anja Kopač Lautar.
Širši javnosti namenjena bo denimo razprava z naslovom Antikythera, antični pogled v vesolje. Prof. dr. Jure Zupan bo z doc. dr. Andrejem Gasparijem, predstojnikom Oddelka za arheologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, ter našim sodelavcem dr. Drejcem Kopačem razpravljal ne le o preteklem in današnjem vedenju o vesolju, ampak tudi o neizbežnem povezovanju med različnimi znanstvenimi panogami. Sogovorniki se bodo dotaknili tudi vrhunske raziskovalne infrastrukture, ki jo pri svojem delu potrebujejo raziskovalke in raziskovalci.
Navdihujoče bo tudi predavanje našega mednarodno priznanega fotografa Arneta Hodaliča z naslovom Znanost in fotografija.
Na treh omizjih boste lahko prisluhnili razpravi o pomenu novega Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, o načrtih Slovenije na področju razvoja modernih baterijskih sistemov, ter tudi o smernicah trajnostnega razvoja.
Predstavitve, delavnice, razstava
Na mednarodni dan zelenih streh, 6. junija, bodo širši javnosti, v sodelovanju z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani, predstavili rastlinske zaklade inštitutskega strešnega vrta. Ozelenjena streha Preglovega raziskovalnega centra namreč predstavlja modelni primer nadomestnega rastišča več kot 40-im avtohtonim slovenskim rastlinskim vrstam in je kot taka edinstvena varuhinja slovenske biodiverzitete.
Za najmlajše letos pripravljajo tudi dve zabavni delavnici: Molekularni cukrčki in Super eksperimenti.
Ob zaključku Tedna Kemijskega inštituta pa bodo odprli še zanimivoumetniško razstavo prof. dr. Franca Soline.
Nova epizoda podkasta
V okviru Tedna Kemijskega inštituta bodo objavili tudi posebno epizodo inštitutskega podkasta Vzeto na znanje, v katerem bomo gostili Iva Boscarola, ustanovitelja podjetja Pipistrel. Z njim bomo razpravljali o brezogljičenju in trajnostni mobilnosti naslednjih generacij, prihodnosti shranjevanja električne energije, razvoju modernih baterijskih sistemov ter obetavnih vodikovih tehnologijah, ki so za mobilnost prihodnosti neizbežne. Dotaknili se bodo tudi neštetih izzivov vodenja visokotehnološkega podjetja in priložnosti za tovrstna podjetja v Sloveniji.
Teden odprtih vrat z ogledi inštituta
V tem tednu bo na znanstvenoraziskovalni ustanovi potekal tudi Teden odprtih vrat. Vsak dan bodo, po vnaprej pripravljenem urniku, pripravili ogled katerega izmed njihovih laboratorijev. Za ogled bo potrebna prijava, saj bo število udeležencev omejeno. Urnik in teme ogledov preverite > TUKAJ
Vljudno vabljeni!
—–
URNIK DOGODKOV
Ponedeljek, 6.6.2022
10.00 > Okrogla miza: Kaj pri naša novi zakon na področju znanosti
14.00 > Ogled inštituta
Torek, 7.6.2022
09.00 > Jutranja kava: Antikythera – od antične visoke tehnologije do zvezd
14.00 > Ogled inštituta
15.00 > Okrogla miza: Kakšne oblike je trajnost? (dogodek poteka v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje)
Sreda, 8.6.2022
09.00 > Ogled inštituta
10.00 > Delavnica za vrtce: Super eksperimenti
13.00 > Forum40: dr. Anja Kopač Lautar: Kaj se dogaja z baterijami na kvantnem nivoju?
17.00 > Delavnica za otroke: Super eksperimenti
Četrtek, 9.6.2022
9.00 > Ogled inštituta
10.00 > Predavanje: Arne Hodalič: Znanost in fotografija
17.00 > Delavnica za otroke: Molekularni cukrčki
Petek, 10.6.2022
9.00 > Ogled inštituta
10.00 > Okrogla miza: Izzivi razvoja in proizvodnje baterij – kje je Slovenija?
13.00 > Predavanje: prof. dr. Kristina Gruden: Razkrivanje mehanizmov imunske signalizacije pri rastlinah
18.00 > Otvoritev umetniške razstave: Franc Solina: Grobi in obdelani kamen