SRIP Tovarne Prihodnosti

Digitalna orodja za krožno gospodarstvo in trajnost v proizvodnji

Še pred kratkim so se deležniki industrijske proizvodnje zdeli bolj osredotočeni na krožnost in trajnost, kot so danes. To je verjetno posledica premika iz marketinškega področja v računovodsko in operativno področje – iz dveh razlogov:

  1. Tehnologije, ki podpirajo krožnost in trajnost v industrijski proizvodnji, so se razvile do točke, ko lahko prav tako prispevajo k izboljšanju učinkovitosti in dobičkonosnosti. Preprosto povedano, trajnost je dobra za posel.
  2. Regulatorji so bili zelo aktivni, zlasti v Evropski uniji. Pravila o embalaži in baterijah, EU sistematika in Direktiva EU o trajnostnem poročanju podjetij (CSRD) in druge zahteve glede poročanja so odličen primer (čeprav niso edine).

Glede na jasne posledice globalnega segrevanja in drugih dejavnikov je težko verjeti, da bi vlade drugod po svetu ostale pasivne. Poročanje o trajnosti se premika v smer finančnega poročanja. Tega ne bo možno zaobiti.

Zato je smiselno, da so zahteve glede poročanja o trajnosti v središču pozornosti mnogih industrijskih proizvodnih podjetij. Vendar pa krožnosti in trajnosti ni mogoče obravnavati zgolj skozi prizmo skladnosti in podobe podjetja, saj s tem zamudimo dobre priložnosti. Podatki, povezani s trajnostjo, ki jih bodo podjetja morala zbirati, sestavljati in poročati regulatorjem, vam lahko pomagajo povečati prodajo s trajnostnimi izdelki in storitvami, zmanjšati stroške z uporabo sekundarnih materialov in komponent, pritegnejo nove kadre ter izboljšajo sodelovanje z dobavitelji.

Zeleni knjigovodski sistemi obravnavajo ogljik kot denar

Zbiranje podatkov o trajnosti je trenutno velik izziv, veliko tega pa se še vedno opravlja ročno. To se bo predvidoma spremenilo, ne le v povezavi z internimi podatki industrijskih proizvodnih podjetij, temveč tudi s podatki, ki jih ustvarjajo dobavitelji. Ta sprememba se že dogaja, deloma zaradi orodij, ki omogočajo učinkovito uporabo teh podatkov.

In katera so nekatera izmed teh orodij?

  • Nova omrežja za izmenjavo podatkov o trajnosti omogočajo deljenje podatkov o emisijah (Scope 3) po celotni dobavni verigi, identificirajo izdelke ali procese z možnostjo zmanjšanja emisij in preprečujejo dvojno štetje emisij.
  • Programska oprema za računovodstvo ogljika, ki jo poganja umetna inteligenca, izračuna ogljični odtis od ravni izdelka do korporativne ravni.
  • Sistemi za podaljšano odgovornost proizvajalca (EPR) zagotavljajo vpogled v stroške življenjskega cikla in okoljski vpliv oblikovalskih odločitev ter hkrati izračunavajo in poročajo o pristojbinah EPR, davkih na plastiko in korporativnih obveznostih.
  • »Zeleni knjigovodski sistemi« povezujejo podatke o emisijah in financah, kar industrijskim proizvajalcem omogoča, da vidijo povezave med emisijami in financami, modelirajo trajnostne poslovne scenarije ter sprejemajo odločitve, ki ustrezajo tako finančnim kot okoljskim ciljem.

Skupna značilnost vseh omenjenih orodij je, da so integrirana v tradicionalne poslovne procese in informacijske sisteme. Trajnost tako postane del poslovanja.

Krožnost in trajnost sta lahko koristni tako za planet kot za posel. Potrebna digitalna orodja so zdaj na voljo, da industrijskim proizvodnim podjetjem pomagajo preoblikovati regulativne zahteve po poročanju v konkurenčno prednost.