SRIP Tovarne Prihodnosti

Inteligentni sistemi vodenja za tovarne prihodnosti

Inteligentni sistemi vodenja za tovarne prihodnosti

Vertikalna veriga vrednosti Inteligentni sistemi vodenja za tovarne prihodnosti (VVV ISVOD) je rezultat procesa povezovanja med akademsko sfero in podjetji ter skupnega iskanja razvojno in tržno zanimivih vsebin, ki potekajo v tehnološki mreži Tehnologija vodenja procesov. Glavna strateška cilja tega povezovanja sta dviga stopnje tehnološke razvitosti uporabnikov tehnologije vodenja ter konkurenčnosti izvajalcev na posameznih segmentih.

Pri izbiri prioritetnih smeri razvoja in produktnih smeri upoštevamo globalne trende in prihajajoče tehnologije. Pri tem je velik poudarek na splošni digitalizaciji in avtomatizaciji procesov ter predvsem povečani integraciji posameznih delnih rešitev v skupno celoto, kar vpliva tako na proizvodne procese v tehničnem smislu, kakor tudi na razvoj novih poslovnih modelov, ki so prilagojeni novim razmeram, pa tudi novi vlogi zaposlenih.

Raziskovalne in razvojne aktivnosti v sklopu VVV ISVOD se osredotočajo predvsem na naslednja tehnološka področja:

  1. Umetna inteligenca pri vodenju in optimizaciji sistemov. V tem okviru partnerji predvidevajo razvoj novih rešitev na področju optimizacije, nadzora in diagnostike procesov z uporabo metod za obvladovanje velikih količin podatkov, strojnega učenja, napredne statistike, itd.
  2. Digitalni dvojčki v tehničnih procesih. Poudarek bo na razvoju metodologije vzpostavitve digitalnih dvojčkov in aplikacijah tega koncepta na različnih procesih in napravah.
  3. Energetika v kompleksnih sistemih. Aktivnosti bodo pretežno usmerjene v razvoj programskih modulov in vmesnikov, ki bodo omogočali energetsko optimizacijo na nivoju tovarne in njeno vključitev v višji energetski nivo.
  4. Prediktivno vzdrževanje – prognostika in ocenjevanje stanja proizvodnih naprav in strojev. Predvideva se razvoj prediktivnega vzdrževanja na različnih področjih kot npr. linija za proizvodnjo elektromotorjev, linija za peko kruha, linija za hladno valjanje pločevine, brizgalni stroji, itd.
  5. Industrijski internet stvari. Poudarek bo na razvoju vmesnikov in agentov, ki bodo omogočali učinkovito povezljivost naprav in strojev v enovit sistem.
  6. Integrirani MES. Aktivnosti se bodo osredotočale na nadgradnjo in razširitve funkcionalnosti obstoječih MES sistemov.
  7. Avtonomni mobilni sistemi. Aktivnosti bodo usmerjene na avtonomne sisteme za avtomatizacijo letališč, inteligentne sisteme za navigacijo in vodenje avtonomnih plovil ter na sisteme za samodejno nakladanje tovornjakov in pomorskih zabojnikov s pnevmatikami v določenem vzorcu.
Koordinator


dr. Giovanni Godena
Zavod KC STV
Stegne 11
SI-1000 Ljubljana

Mail: giovanni.godena@ijs.si
  +386 1 477 3759

Sodelujoča podjetja

Cosylab, laboratorij za kontrolne sisteme, d.d.
Danfoss Trata d.o.o.
Domel, Elektromotorji in gospodinjski aparati d.o.o.
GZS Združenje za inženiring
Helios TBLUS d.o.o.
IJS Odsek Računalniški sistemi
IJS Odsek za sisteme in vodenje
INEA d.o.o.
INEA RBT d.o.o.
Kolektor Sisteh d.o.o.
Metronik d.o.o.
http://www.raci.si/Raci d.o.o.
https://revoz.si/sl/Revoz d.d.
http://www.riko.si/si/RIKO d.o.o.
http://www.smm.si/SMM Proizvodni sistemi d.o.o.
https://www.tecos.si/index.php/sl/TECOS
https://www.telem.si/TELEM d.o.o.
UL FE Laboratorij za avtomatiko in kibernetiko
UL FS Laboratorij za tehnično kibernetiko, obdelovalne sisteme in računalniško tehnologijo (LAKOS)
Zavod KC STV