Tehnologije vodenja
Tehnologija vodenja (ToP HOM TV) obsega področja avtomatizacije, informatizacije in kibernetizacije ter je izrazito infrastrukturna omogočitvena tehnologija. Vključena je v praktično vseh sodobnih napravah, strojih, procesih in sistemih in zagotavlja njihovo funkcionalnost, zanesljivost, varnost in učinkovitost delovanja. Zaradi svoje ključne vloge v končnem sistemu/izdelku je naravni integrator vseh tehnologij, ki nastopajo pri zasnovi in izvedbi novega sistema/izdelka. Zato je razvoj in uporaba tehnologije vodenja vključen v praktično vse globalne trende razvoja in inovacij v svetu.
Svojo uporabo najde v okviru različnih fokusnih področij, primarno znotraj SRIP-ToP, kot tudi presečno v drugih SRIP-ih.
Na podlagi identificiranih trendov in analize potreb uporabnikov bomo največji poudarek razvojnih raziskav namenili naslednjim področjem.
1. Zasnova novih gradnikov, ki bodo prispevali k močnejši integraciji fizičnega in digitalnega sveta v tovarnah prihodnosti.
V okviru teh raziskav bomo razvijali nove senzorje, komunikacijske vmesnike in avtonomne programske agente z možnostjo učenja. S tem bomo pridobili temeljna znanja in namenske gradnike za zanesljivo zbiranje, varen prenos ter shranjevanje in uporabo podatkov za sintezo modelov za optimalno ukrepanje.
2. Razvoj novih postopkov za sprotni nadzor in upravljanje proizvodnih procesov.
V okviru tega sklopa raziskav se bomo posvetiti razvoju novih postopkov rudarjenja podatkov z namenom ekstrakcije dodatnih ključnih skritih informacij ter uporabe merjenih podatkov za (sprotno) identifikacijo matematičnih modelov. Razviti matematični modeli in dodatne ključne informacije bodo omogočile učinkovitejšo proizvodnjo in pravilno ukrepanje v primeru anomalij v proizvodnem procesu.
3. Tehnologije vodenja za zeleno energetsko oskrbo.
V kontekstu uporabe tehnologije vodenja se bomo zato v okviru te prioritetne smeri posvetili predvsem sledečim aktivnostim:
- Gradniki za nizkoogljične tehnologije, ki jih bomo uporabljali pri zasnovi in izvedbi procesnega laboratorija za zelene procesne tehnologije.
- Čista energetska oskrba s poudarkom na elektrifikacijo tehnoloških procesov ter uporabi vodikovih tehnologij za shranjevanje, pretvorbo, distribucijo in energetsko oskrbo.
- Postopki za upravljanje z energijo predvsem na področjih vodenja sistemov z vključenimi trajnostnimi energetskimi viri, vključno s pretvorbo, distribucijo in upravljanje energije.
Koordinator
dr. MIHA GLAVAN
SISTEMI IN VODENJE– E2
INSTITUT JOŽEF STEFAN
Jamova ulica 39
SI-1000 Ljubljana
Mail: miha.glavan@ijs.si
Tel: (+386) 1 477-3684